Egzosomy

Egzosomy

 Czym są egzosomy?

Egzosomy to zewnątrzkomórkowe nanopęcherzyki, które powstają w komórkach naszego organizmu (w szczególności w komórkach macierzystych). Egzosomy pełnią kluczową rolę w komunikacji pomiędzy różnorodnymi komórkami – są nośnikiem chemicznych i biologicznych sygnałów sterujących. Każdy pęcherzyk zawiera w sobie czynniki wzrostu, proteiny, lipidy, łańcuchy RNA, miRNA i mRNA i inne substancje, które – po dotarciu przez nanopęcherzyk do komórki „odbiorczej” – będą dla niej sygnałem do rozpoczęcia odpowiednich procesów. W szczególności: egzosomy kierują reakcją organizmu na stany zapalne i urazy oraz sterują procesami regeneracji i gojenia.

Egzosomy są wielokrotnie mniejsze od komórek, stąd ich zdolność do przemieszczania się i penetracji jest zdecydowanie większa.

Jednocześnie, egzosomy NIE zawierają kompletnego komórkowego DNA, nie mają zdolności replikacji, nie sa także aktywne metabolicznie. Dzięki temu – zabiegi z wykorzystaniem egzosomów są wyjątkowo bezpieczne.

Egzosomy zostały odkryte w roku 1983, lecz dopiero od kilku lat zaczynamy rozumieć jaką rolę pełnią one w organizmie. Trwają intensywne badania dotyczące możliwości wykorzystania egzosomów na przykład we wczesnej diagnostyce nowotworów, czy też w leczeniu wielu chorób. Jednak najwięcej prac koncentruje się w obszarze szeroko rozumianej medycyny regeneracyjnej, gdy egzosomy traktowane są przez nasze komórki jako sygnał do rozpoczęcia procesów naprawy i regeneracji.

Jakie efekty mogę uzyskać po zabiegu z wykorzystaniem egzosomów?

Terapia egzosomami może być jednym z wielu sposobów na odmłodzenie skóry. Ta preparat potwierdzony licznymi badaniami, skraca znacznie czas rekonwalescencji przy zastosowaniu dodatkowej technologii jaką jest mezoterapia mikroigłowa, RF lub laser.  Egzosomy, ze względu na zawartość różnych substancji biologicznie czynnych, mają wiele właściwości, które mogą wpłynąć na kondycję skóry, w tym na jej jędrność, elastyczność i nawilżenie.

Egzosomy zawierają czynniki wzrostu, cytokiny, peptydy oraz lipidy, które pobudzają procesy regeneracyjne skóry. Wpływają na produkcję kolagenu i elastyny, co skutkuje poprawą jędrności i elastyczności skóry. Wpływają także na mikrokrążenie w skórze, co poprawia jej ukrwienie i zapewnia lepsze dotlenienie tkanek. Zabieg z użyciem egzosomów może pomóc w redukcji zmarszczek, poprawie jędrności skóry, wygładzeniu i nawilżeniu jej powierzchni oraz zmniejszeniu widoczności przebarwień.

Wskazania do zastosowania

  • poprawa kolorytu skóry,
  • redukcja zmarszczek,
  • nawilżenie skóry,
  • redukcja przebarwień,
  • przyśpieszenie procesu regeneracji leczenia: blizn (również, potrądzikowych),
  • gojenia się ran,
  • redukcja blizn przerośniętych,
  • leczenie hipermelanozy,
  • zmniejszenie objawów atopowego zapalenia skóry,
  • leczenie trądziku,
  • leczenie łysienia ( w przypadku terapii na włosy, najlepszy efekt daje w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym – czynniki wzrostu.
Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną, uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, tryb życia oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty omawiane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty.
Rezerwuj wizytę